Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 663 427 135

Telefon  +48 85 651 07 58

Sposoby montażu plis okiennych

Plisy okienne to niezwykle dekoracyjne, ale też funkcjonalne osłony okienne. Nic zatem zaskakującego w tym, że sięgają po nie osoby szukające oryginalnych i wygodnych rozwiązań. Plisy okienne zyskają jeszcze większe grono sympatyków, jeśli odkryjemy, jak prosty i przyjemny może być ich montaż.

Plisy okienne w naszych oknach

Charakterystyczną cechą plis okiennych jest kształt w formie harmonijki. Kiedy chcemy przesłonić okno, wystarczy harmonijkę rozciągnąć. Wówczas otrzymujemy dekoracyjną osłonę okienną zapewniającą naszym wnętrzom spokój oraz intymność. Plisy okienne wydają się systemami niezwykle finezyjnymi, ale niech nas nie zwiedzie ta subtelna konstrukcja. Ich tajemnicą jest najwyższej jakości wykonanie, ale przede wszystkim rodzaj zastosowanych produktów.

Plisy okienne wykonuje się z materiałów o właściwościach wzmocnionych dzięki warstwie impregnatu. Tkanina plis okiennych odznacza się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie wchłania kurzu ani brudu, dlatego zachowuje estetyczny wygląd przez lata. Ponadto materiał nie ulega odbarwieniu, gdyż doskonale znosi działanie promieniowania słonecznego.

Możemy wybrać osłony wykonane z tkaniny całkowicie nieprzepuszczającej światło albo takie, które pozwalają na delikatny prześwit. Dużą popularnością cieszą się systemy wykonane z jednobarwnej tkaniny, ale warto się też zainteresować produktami we wzory.

Bardzo przyjemne i komfortowe jest codzienne używanie plis okiennych. W zależności od upodobań i sytuacji możemy przysłaniać okno w całości lub częściowo. Same plisy można rozciągać na kilka sposobów, a zatem: od dołu do góry, od góry na dół oraz od środka w dół albo do góry. Rodzaj ustawienia regulujemy ręcznie za pomocą uchwytów.

Czy montowanie plis okiennych jest skomplikowane?

Harmonijkowa konstrukcja plis okiennych może sprawiać wrażenie, że ten typ osłon będzie trudny do zainstalowania. Nic bardziej mylnego! Montaż całego systemu jest niezwykle prosty i szybki. Można to zrobić w sposób bezinwazyjny lub wymagający ingerencji w strukturę ramy okna.

W pierwszym sposobie trzeba nałożyć na ramę specjalne uchwyty, w które następnie umieszcza się mocowania rolety. Po tej operacji należy odpowiednio przewlec sznurki plisy oraz sprawdzić, czy uchwyty znajdują się w pozycji równoległej do listwy przyszybowej. Uchwyty są chronione przed przesuwaniem dzięki specjalnej blokadzie, którą trzeba zakliknąć.

Drugi sposób mocowania polega na przytwierdzeniu plisy do listew przyszybowych W tym celu do listew przyszybowych w czterech rogach okna należy przymocować zatrzaski. Po przyłożeniu elementu pasującego pod kątem prostym do listwy przyszybowej nawiercamy w niej otwory. Następnie przykręcamy zatrzask i odrywamy część dystansującą, która ułatwiła nam określenie pozycji zatrzasku względem szyby okiennej. Teraz możemy na zatrzaski nasunąć mocowania osłony, ale uwaga na sznurki plisy – nie mogą być poplątane. Kiedy jesteśmy pewni stabilnego osadzenia systemu, możemy rozciągnąć plisę.

Oczywiście wybór sposobu montowania zależy od naszych możliwości i preferencji. Niezależnie od metody montażu zauważymy, że plisa dość szczelnie przylega do szyby okiennej. Gwarantuje więc pełne przesłonięcie, ale nie utrudnia korzystania z okna, nawet uchylnego. Z tego względu warto też zainteresować się plisami okiennymi, gdy szukamy przesłon do okien dachowych. Ich stabilne mocowanie oraz przyleganie do szyby zapewnią skuteczną ochronę przed ostrym światłem słonecznym nawet w letnie południe.

Plisy okienne to także doskonały wybór dla właścicieli okien o nietypowych kształtach. Po prostu przygotowujemy kształt tkaniny tak, by przesłoniła okno w formie okręgu czy trapezu. Elementy do mocowania systemu oraz profile plis dostępne są w kolorze białym, antracytowym, brązowym, srebrnym oraz złotego dębu, a zatem nie zakłócą wystroju żadnego wnętrza. Polecamy je do pomieszczeń mieszkalnych oraz biurowych.