Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 663 427 135

Telefon  +48 85 651 07 58

Poznaj różne sposoby montażu moskitier

Letnie miesiące to nie tylko czas wysokich temperatur i intensywnego słońca, przed którym możemy się chronić z pomocą rolet. To również doskonała okazja, aby częściej wietrzyć mieszkania i domy, rozkoszując się przepływem świeżego powietrza. Często przeszkadzają w tym jednak wpadające do wnętrza pomieszczeń natrętne owady – w tym komary, muchy, meszki, osy oraz ćmy – wymagające zastosowania moskitier. Nowoczesne moskitiery produkuje się z włókna szklanego, które umożliwia wytwarzanie bardzo cienkich, lekkich, a przy tym niezwykle trwałych siatek. Dla lepszego zabezpieczenia i zwiększenia odporności na uszkodzenia mechaniczne zwykle pokrywa się je dodatkową warstwą PCV. Większość moskitier jest wykonywana na zamówienie, aby zagwarantować jak najlepsze dopasowanie do okien i drzwi. Warto przy tym zwrócić uwagę, że poszczególne modele mogą się między sobą różnić konstrukcją, a przez to sposobem montażu.

W jaki sposób można zamontować moskitierę?

  • Moskitiery ramkowe

Łatwym w montażu, a przy tym wytrzymałym rozwiązaniem są okienne moskitiery ramkowe, czyli konstrukcje składające się z profili produkowanych z aluminium bądź PCV z naciągniętą na nie siatką. Montaż moskitiery okiennej polega w takim przypadku na zastosowaniu specjalnych uchwytów wykonanych z metalu, dzięki czemu cała konstrukcja może być przymocowana bezpośrednio do brzegów zewnętrznej ramy okna. Zaczepy są przytwierdzone do moskitiery za pomocą śrub, co pozwala na ich swobodną regulację. W ten sposób konstrukcja nie musi być zdejmowana podczas otwierania okna, a jednocześnie w razie potrzeby można ją szybko i sprawnie zdemontować (np. na zimę).

  • Moskitiery rolowane

Moskitiery rolowane działają na tej samej zasadzie co rolety tekstylne stosowane do zatrzymywania promieni słonecznych, ponieważ są zaopatrzone w kasety, które zapewniają zwiniętej siatce ochronę przed zanieczyszczeniami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Standardowo kaseta z moskitierą rolowaną jest mocowana za pomocą zaczepów lub klipsów montażowych, które można przyczepić zarówno do wnęki, jak i bezpośrednio do ramy okiennej (przydatne np. w oknach dachowych). Poza kasetą mocuje się także prowadnice ze specjalnymi uszczelkami. Dzięki nim moskitiera pozostaje na swoim miejscu i nie grozi jej uszkodzenie podczas rozwijania, a przy tym zapobiegają ryzyku powstawania szpar, które umożliwiałyby owadom przedostawanie się do wnętrza domu.

  • Moskitiery drzwiowe

W przypadku zakupu moskitier drzwiowych kluczowym etapem ich montażu jest przymocowanie bezpośrednio do futryny (o ile nie została ona ukryta pod tynkiem) zawiasów, elementów zamka magnetycznego oraz uszczelki szczotkowej. Zamek magnetyczny ma za zadanie utrzymywać moskitierę w pozycji zamkniętej, natomiast zastosowanie uszczelki szczotkowej ściśle przylegającej do profilu chroni przed przenikaniem do wnętrza insektów oraz nieczystości. Następnie dochodzi do założenia właściwej ramki z siatką oraz wypoziomowania moskitiery. Wraz z moskitierą drzwiową często montuje się także samozamykacz, który automatycznie domyka otwarte drzwi, a dla poprawy stabilności urządzenia stosuje się poprzeczkę rozporową.

Na rynku dostępne są również tanie siatki do samodzielnego montażu, które wymagają zastosowania pasów dwustronnej taśmy klejącej lub pasów z rzepem. Minusem takiej opcji jest jednak jej czasochłonność, niska estetyka wykonania oraz znikoma trwałość. Należy też podkreślić, że taśma klejąca szybko traci swoje właściwości i zostawia trudne do usunięcia ślady, natomiast rzepy ze względu na swoją grubość mogą wpływać na powstawanie nieszczelności w oknach. Zamiast tego warto zdecydować się na oferowane przez naszą firmę moskitiery wykonywane na konkretny wymiar i zgodnie z zaleceniami klienta.