Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 663 427 135

Telefon  +48 85 651 07 58

Czym osłaniać okna dachowe?

Okna dachowe nie tylko ładnie się prezentują, ale także są bardzo funkcjonalne.  Zapewniają prywatność i dostęp do naturalnego światła. Co więcej, ich łatwy montaż pozwala na dopasowanie do najróżniejszych pomieszczeń, zwłaszcza tych posiadających liczne skosy. 

I choć takie okna gwarantują piękne widoki nieba, czasem zdarza się tak, że słońce świeci zbyt mocno, a jasny księżyc nocą nie pozwala zasnąć. Wówczas szukamy rozwiązania, które pozwoli w łatwy i estetyczny sposób zasłonić okno. Na rynku nie brakuje różnych możliwości pozwalających skutecznie osłonić szybę. Niestety nie wszystkie dobrze się prezentują oraz nie zawsze są poręczne. Warto więc skorzystać z usług sprawdzonych producentów osłon na okna.

Jakie są praktyczne sposoby na osłonięcie okna dachowego?

Najprostszą formą osłony okien są rolety wewnętrzne, które sprawdzą się zarówno w oknach tradycyjnych, jak i dachowych. Wyposażone w mechanizm sprężynowy i hamulec umożliwiają samoczynne zwijanie się materiału do kasety, dzięki czemu korzystanie z tej osłony nie wymaga wysiłku. Dodatkowo w trakcie użytkowania rolety się nie fałdują, a materiał przez cały czas pozostaje w prowadnicach. Ponadto system pozwala na całkowite lub częściowe osłonięcie szyby. Produkowane na wymiar rolety, skutecznie chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem oraz przed ostrym światłem słonecznym, które czasem częściej przeszkadza, niż pomaga.

Innym sposobem na osłonięcie okna dachowego jest montaż plisy. Plisy dachowe wykonywane są z odpornych na zabrudzenia tkanin, które skutecznie ograniczają przepływ światła. Ich montaż jest błyskawiczny, a użytkowanie bardzo proste. Specjalny system prowadzenia bocznego, sterowany ręcznie za pomocą uchwytów, umożliwia zasłanianie okna na trzy możliwości: tradycyjnie od góry do dołu, od dołu do góry lub ze środka w górę bądź w dół. Dzięki temu, w zależności od kąta padania promieni słonecznych, można osłonić konkretną część okna. Co więcej, dostępne w wielu różnych kolorach plisy dachowe, atrakcyjnie się prezentują i dopasowują do klimatu panującego w pomieszczeniu.

Popularny jest również montaż żaluzji lub markiz. Te pierwsze nadadzą się szczególnie w pomieszczeniach dla alergików, gdyż ich forma umożliwia łatwe czyszczenie. Działają na podobnej zasadzie, co rolety, choć bywają mniej praktyczne. W przeciwieństwie do plis dachowych nie da się ich ułożyć w konkretnym miejscu na oknie. Markizy z kolei montowane są na zewnętrznej stronie okna, ale całkowicie nie zaciemniają pomieszczenia. Ograniczają jedynie przepływ ostrych promieni słonecznych, a dzięki specjalnej kasecie mogą być zwijane i rozwijane w zależności od upodobań. Wyprodukowane z wytrzymałej siateczki są też odporne na działania atmosferyczne.

Jak osłonić okno dachowe przed owadami?

Poza zbyt mocnym oświetleniem uciążliwe bywają też wpadające przez okna owady. Problem ten szczególnie znany jest latem, gdy przed wysoką temperaturą w pokojach, ratują nas jedynie otwarte okna, ale wykorzystujące swoją szansę komary i inne insekty nie pozwalają zasnąć. Wówczas z pomocą przychodzi montaż dachowych moskitier rolowanych. Zamontowane na prowadnicach siatki, produkowane z wytrzymałego aluminium, nie wpuszczają do wnętrza nawet najmniejszych owadów. Działają na podobnej zasadzie, co rolety zwijane do górnej kasety. Są wygodne i zapewniają bezpieczeństwo przed polującymi w nocy intruzami, jednocześnie nie odbierając przyjemności spania przy otwartym oknie.